Küçük Prens | 2. Bölüm

Altı yaşındayken, balta girmemiş ormanları konu edinen Yaşanmış Öyküler adlı bir kitapta harika bir resim görmüştüm. Yırtıcı bir hayvanı yutan bir boa yılanını gösteriyordu. İşte yukarıdaki, o resmin bir kopyası. Kitapta şöyle deniliyordu: “Boa yılanları avlarını, olduğu gibi, çiğnemeden yutarlar. Bu nedenle de hiç hareket edemezler ve sindirimin süreceği altı ay boyunca uyurlar.” Bunun üzerine, balta girmemiş ormanlardaki serüvenler üzerinde uzun uzadıya düşünmüş, sonra renkli bir kalemle ilk desenimi çizmeyi başarmıştım. 1 numaralı çizimimdi bu. Şöyle bir şeydi: 

Başyapıtımı büyüklere gösterip, çizimimden korkup korkmadıklarını sordum. “Bir şapkadan korkulur mu?” diye cevap verdiler. Çizimim bir şapka değildi. Yuttuğu fili sindirmeye uğraşan bir boa yılanının resmiydi. Arkasından, büyüklerin anlayabilmesi için, boa yılanının içini de çizdim. Büyüklere her zaman her şeyi açıklamak zorundasınız. 2 numaralı çizimim şöyleydi: 

Büyükler, dışı veya içi görünen boa yılanı çizimlerini bir kenara bırakıp, daha çok coğrafya, tarih, aritmetik veya dilbilgisiyle ilgilenmemi tavsiye ettiler. Bu yüzden, altı yaşındayken, müthiş olabileceğim ressamlık mesleğinden vazgeçtim. 1 numaralı ve 2 numaralı çizimlerimin başarılı olmaması hevesimi kırmıştı. Büyükler asla kendi başlarına bir şeyi anlamazlar. Çocuklar da büyüklere her şeyi defalarca açıklamaktan yoruluyorlar. Sonuçta başka bir meslek seçmek zorunda kalıp uçak kullanmayı öğrendim. Dünya’nın aşağı yukarı her tarafında uçtum. Ve doğrusunu söylemek gerekirse, coğrafya çok işime yaradı. Hemen ilk bakışta, Çin ile Arizona’yı birbirinden ayırt edebiliyordum. Geceleyin kaybolacak olursanız son derece yararlı bir şey bu. 

Böylece, yaşamım boyunca, bir sürü ciddi insanla bir sürü temasım oldu. Büyüklerin arasında çok yaşadım. Onları çok yakından gördüm ve ne yazık ki haklarındaki olumsuz düşüncelerim pek fazla değişmedi. Biraz olsun sağduyulu gibi görünen birine rastladığım zaman, hep yanımda taşıdığım 1 numaralı çizimimle derhal bir deneme yapıyordum. Anlayıp anlayamayacağını görmek istiyor, ama onlardan hep aynı cevabı alıyordum: “Bu bir şapka.” O zaman da ne boa yılanlarından, ne balta girmemiş ormanlardan ne de yıldızlardan söz ediyor, onların seviyesine inerek briç oyunundan, golftan, siyasetten ve kravatlardan söz ediyordum. Ve büyükler, böylesine aklı başında birini tanımış olmaktan memnun kalıyordu. 


Bölüm: 1 

Seslendirme: Abdullah Demir 

Müzik: Kevin MacLeod adlı sanatçıya ait Laid Back Guitars, Creative Commons Atıf 4.0 kapsamında lisanslanmıştır. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ 

Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100181 

Sanatçı: http://incompetech.com/

Yorum Gönder

0 Yorumlar